Al sinds de kraankinderen hun harde stiel uitoefenden in de schaduw van de Antwerpse burcht, hebben zowel de haven als de Antwerpse vesting zich op merkwaardige wijze ontwikkeld. .Een eerste hoogtepunt werd bereikt met de Bourgondische vesten ca 1410. De havenbedrijvigheid speelde zich toen af in en rond de Antwerpse vlieten.
Tijdens de 16de eeuw volgde dan een tweede hoogtepunt met de bouw van de ' Spaanse Wallen ' die onder impuls van projectontwikkelaar avant la lettre Gilbert Van Schoonbeke plaats boden aan een eerste havenuitbreiding.
Na de val van Antwerpen lag Napoleon aan de basis van een nieuwe havenuitbreiding die de vesting naar een derde hoogtepunt bracht : de Brialmontomwalling van 1860 die bewust veel ruimte creƫerde voor een volgende havenuitbreiding. Na haar realisatie bracht de industriƫle revolutie een snelle modernisatie van het geschut mee. De noodzaak ontstond om de vestingbouw drastisch aan te passen.
De demografische explosie en de spectaculaire groei van het scheepvaartverkeer lagen aan de basis van de doorsteken door de oude Brialmontwal. In 1906 werd dan de aanzet gegeven naar het vierde hoogtepunt van de vesting. Die gaf nu voldoende plaats tot havenuitbreiding. En dan kwam 1914
Praktische informatie
Wanneer
- di 27 januari 2026 14.00 - 17.00 u.
